Piknik w SP nr 2 w Rzeszowie okazją do rozmowy o tym, jak nie dać się chorobom cywilizacyjnym.
Goście pikniku „Bawimy się i uczymy” w Szkole Podstawowej nr 2 w Rzeszowie mieli okazję sprawdzić, czy tryb życia, jaki prowadzą sprawia, że jednak już powinni zacząć się bardziej
o siebie troszczyć. Wszystko za sprawą spotkania z personelem Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych „Medicarpathia”, które właśnie powstaje w Rzeszowie.
Lekarz kardiolog z Medicarpathii Adam Młodzianowski oceniał indywidualnie u danego pacjenta ryzyko najgroźniejszych powikłań chorób cywilizacyjnych, podpowiadając jednocześnie, jak to widmo odsunąć. – Spotkaliśmy się z wieloma osobami, a więc i różnymi problemami, a to z poziomem cukru, brakiem ruchu, dietą, stresem. Podpowiadaliśmy, ukierunkowywaliśmy, ocenialiśmy ryzyko wystąpienia tych najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Ale też mówiliśmy co robić, by uniknąć dramatycznych kłopotów. Nie brakowało również mieszkańców regionu, którzy wzorowo o siebie dbają pod niemal każdym względem – podkreśla Adam Młodziankowski, kardiolog z Medicarpathii.
Jak ocenili akcję mieszkańcy regionu? Zgodnie uważają, iż jest ona niezwykle cenna, a zdobytą wiedzę można od razu przełożyć na uzdrowienie swojego stylu życia. – W takich sytuacjach, gdy jest dużo ludzi, warto mówić o zdrowiu, trzymaniu formy, przedłużeniu sobie życia przez odpowiednie zachowania na co dzień. Zawsze można się czegoś dowiedzieć, potem jest co przemyśleć i wprowadzić w czyn. Efekty naprawdę widać, czego jestem przykładem, bo na skutek tego, że jestem otwarta na takie rady, zmieniłam dietę, dużo się ruszam i czuję coraz lepiej – mówi Anna Martens, uczestniczka pikniku.
Kolejna, tym razem jeszcze szersza akcja prozdrowotna Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych, już 24 czerwca w siedzibie placówki przy ul. Witolda 1 w Rzeszowie. Będzie można bezpłatnie zbadać aktualną kondycję swojego organizmu, a także sprawdzić co ewentualnie je